iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Pojęcie poród aktywny pojawiło się stosunkowo niedawno, bo na początku lat osiemdziesiątych, lecz bardzo szybko zyskało wielu zwolenników zarówno wśród kobiet rodzących, jak i personelu medycznego. Propagowanie tego sposobu porodu przez szkoły rodzenia oraz mass-media spowodowało, że coraz większa ilość szpitali przystosowuje swoje sale porodowe oraz szkoli personel w tym kierunku. Tym samym, placówki te dają rodzącym większą swobodę, możliwość wybierania w czasie porodu najdogodniejszych dla siebie pozycji oraz umożliwiają im aktywne uczestnictwo w tym ważnym wydarzeniu w ich życiu.

Zalety pozycji pionowych

Wykorzystywanie pozycji wertykalnych w czasie porodu jest zjawiskiem znanym od wielu lat, jednak wraz z postępem cywilizacji i coraz większym rozpowszechnianiem porodu w placówkach medycznych, naturalne i najbardziej fizjologiczne pozycje zostały zastąpione przez te najdogodniejsze dla personelu medycznego asystującego podczas porodu. Możliwość doboru najdogodniejszej pozycji ma wiele zalet.

Pozwala nie tylko na zmniejszenie odczuwania skurczów porodowych, ale również przyspiesza poród, pozwala na odprężenie i relaks w przerwach międzyskurczowych oraz maksymalne wykorzystanie efektywności skurczu. Większa ufność we własny instynkt pozwala rodzącym na samodzielne sterowanie przebiegiem porodu, przez co kobieta w pełni staje się podmiotem tego wydarzenia.


1.Poród postępuje szybciej dzięki sile grawitacji główka dziecka silniej naciska na szyjkę macicy, w efekcie szybciej się ona rozwiera, poza tym skurcze macicy są wtedy silniejsze i częstsze .W pozycjach wertykalnych główka płodu skierowana jest ku dołowi, a naturalna siła przyciągania ziemskiego sprzyja jej prawidłowemu wstawieniu się do kanału rodnego, a także ułatwia wydalanie płodu. Poprzez większą siłę nacisku główki na szyjkę macicy następuje także szybsze i łagodniejsze jej rozwieranie, przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka jej urazów.


2. Mniejsze ryzyko niedotlenienia dziecka inne pozycje aniżeli pozycja na wznak, w jakiej najczęściej układa się rodzącą na łóżku porodowym, sprzyja lepszemu ukrwieniu łożyska oraz umożliwia lepszy dopływ tlenu do dziecka. Długotrwałe leżenie na plecach powoduje ucisk ciężarnej macicy na aortę zstępującą oraz żyłę główną wewnętrzną. Skutkuje to zaburzeniami prawidłowego dotlenienia płodu, częściej pojawiają się zaburzenia rytmu serca płodu, a u rodzącej wzmaga się uczucie zmęczenia i wyczerpania. W skrajnych przypadkach może dojść do tzw. zespołu żyły głównej dolnej, charakteryzujący się postępującymi objawami wstrząsu, który może stanowić niebezpieczne powikłanie przebiegu porodu. Poza tym pozycje te umożliwiają łatwiejsze oddychanie oraz dostosowanie sposobu oddychania z określonym rytmem skurczów macicy.

 

3. Łatwiejsze parcie, bo dziecka nie trzeba wypychać pod górę; kanał rodny jest tak zbudowany, że podczas leżenia (zwłaszcza przy uniesieniu nóg), jego ujście jest skierowane skośnie do góry; znacznie łatwiej przeć, gdy kanał rodny jest skierowany w dół, bo wtedy rodzącej (i dziecku) pomaga siła ciążenia.


4. Lepsza ochrona krocza w pozycji leżącej główka podczas parcia najmocniej napiera na krocze w okolicy odbytu i dlatego, by zapobiec jego pęknięciu, wykonuje się rutynowe nacięcie; natomiast gdy ciało jest w pionie, tkanki krocza wokół główki napinają się równomiernie z każdej strony, a zatem pęknięcia (i nacięcia) łatwiej uniknąć. Ze względu na fakt, iż podczas porodu aktywnego z wykorzystaniem pozycji wertykalnych napięcie mięśni dna miednicy oraz tkanek krocza jest o wiele mniejsze niż w tradycyjnej pozycji na wznak, przez co wydalanie płodu odbywa się łagodniej, rzadziej dochodzi do urazów krocza czy zachodzi konieczność jego nacięcia. Pozwala to na szybszy powrót położnicy do pełnej sprawności ruchowej.


5. Szerszy otwór dolny miednicy - gdy główka przechodzi przez kanał rodny kość guziczna odgina się nieco ku tyłowi zwiększając wymiar miednicy kostnej. Leżąc płasko na plecach kość ta ma ograniczoną możliwość odgięcia utrudniając przechodzenie główki. Rodząca może odczuwać wówczas bóle okolicy krzyżowej. Pozycje wertykalne umożliwiają swobodne odginanie kości guzicznej zmniejszając odczuwanie bólu.


Jak widać, zalet jest wiele, warto więc spróbować rodzić aktywnie. Oczywiście, nic na siłę, ale jeśli rodząca ma dużo energii i chce być aktywna,  należy ją wspierać.

 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-10-10 08:20
Ogólne dziecko, ciąża, poród, położnictwo, poród naturalny, preetti agrawal Komentarze (0)

Komentarze