iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

W I okresie porodu, czyli do pełnego rozwarcia szyjki macicy, chodzenie, kucanie, kręcenie biodrami mogą zdziałać wiele dobrego pomóc główce wstawić się w kanał rodny, przyspieszyć akcję porodową, zmniejszyć odczuwanie bólu. Warto też wykorzystać znajdujące się w sali porodowej sprzęty: dużą piłkę, drabinki, worek sako.

1. na piłce
  ćwiczenie to jest korzystne zarówno na początku porodu , jak i pod koniec okresu rozwierania wtedy zmniejsza odczuwanie bólu. Na piłce można też podskakiwać to z kolei rozluźni mięśnie krocza. Gdy nie masz piłki, możesz kręcić biodrami, klęcząc i opierając ręce na biodrach.
2. stojąca, przy partnerze w tej pozycji mocno działa siła grawitacji, ułatwiając opuszczanie się dziecka, co przyspiesza rozwieranie szyjki. W czasie skurczu możesz kręcić biodrami, by złagodzić ból. Jeśli jesteś sama, możesz przyjąć taką pozycję, chwytając się drabinek lub mocno opierając ręce o ścianę.
3. na piętach pod koniec I fazy, gdy skurcze są bardzo silne, uklęknij i usiądź na piętach, szeroko rozstawiając kolana, a rękami podeprzyj się o podłogę (lub łóźko, jeśli na nim jesteś), pochylając ciało do przodu. Taka pozycja sprzyja szybkiemu rozwieraniu szyjki, a jeśli podczas skurczu będziesz kołysać się w przód i w tył, złagodzisz nieco ból.
4. klęczenie na łóżku  pozycja bardzo pomocna w tzw. fazie przejścia, kiedy czujesz już skurcze parte, ale nie ma jeszcze pełnego rozwarcia. Wtedy położna prosi, żeby jeszcze nie przeć, ale bardzo trudno się od tego powstrzymać. Pozycja ta zmniejsza siłę skurczów partych.
Parcie inaczej niż zwykle
5.  pozycja pół stojąca - jest to najczęściej używana pionowa pozycja do rodzenia.
6. na czworakach klęczenie, ale już z podparciem górnej części ciała na łokciach (pozycja kolankowo-łokciowa) jest także bardzo korzystne do parcia, gdyż sprzyja poszerzaniu kanału rodnego. Klęcząc, trzeba szeroko rozstawić nogi, wypinając biodra i pośladki do tyłu. Jeśli kobieta klęczy na łóżku porodowym, może trzymać się rękami jego bocznych uchwytów. Pozycja bardzo korzystna, gdy dziecko jest duże.
 pozycja kuczna fizjologiczna i efektywna pozycja do porodu skraca kanał rodny i rozszerza kości miednicy, ułatwiając wypieranie główki. Pozycję kuczną możesz też przyjąć na łóżku, jeśli są dwie osoby (np. mąż i położna), na których barkach możesz oprzeć ramiona.

Razem lepiej
Wydzielenie osobnych sal odpowiednio przystosowanych do każdego okresu porodu, umożliwienie uczestnictwa w czasie porodu osobom najbliższym rodzącej, jak również możliwość przebywania matki z nowonarodzonym dzieckiem od pierwszych chwil jego życia sprawia, że kobiety rodzą z większą ufnością i spokojem zgłaszają się do porodu.

Emocje matki i przebieg porodu.
Niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego, jak ogromne znaczenie dla prawidłowego przebiegu porodu ma jej stan emocjonalny. Stres, jaki najczęściej towarzyszy kobiecie zgłaszającej się do porodu powoduje wzrost poziomu adrenaliny, która blokuje wytwarzanie naturalnej oksytocyny. Skutkuje to osłabieniem lub czasami nawet wyhamowaniem akcji porodowej, znacznie spowalniając poród. Możliwość swobodnego poruszania się w obrębie sali porodowej, przyjmowania wygodnych pozycji, korzystania z przedmiotów ułatwiających relaks w czasie I okresu porodu (np. worek Sako, piłka położnicza), obecność partnera lub innej bliskiej osoby oraz życzliwość personelu są czynnikami mogącymi w dużej mierze zniwelować uczucie lęku będącego czynnikiem stresogennym.

Warto pamiętać również o tym, iż odpowiednia atmosfera w otoczeniu rodzącej ma bardzo korzystny wpływ na przebieg porodu. Wykluczenie z otoczenia wszelkich agresywnych bodźców jak np. ostre światło czy też drażniące dźwięki, pozwala na lepszą koncentrację, a także zwiększa ilość wydzielanej oksytocyny. Wygodna pozycja, swobodny i regularny oddech, rozluźnienie wszystkich mięśni, a także zamknięcie oczu czy delikatny masaż partnera są elementami, dzięki którym rodząca może wyciszyć się oraz osiągnąć pełne odprężenie. Warto zadbać o to, by techniki relaksacyjne zostały już dobrze wyćwiczone przed porodem. Wówczas każda kobieta potrafi dobrać takie elementy relaksu, które działają na nią najbardziej pozytywnie.

Wszystkie zalety wykorzystania pozycji wertykalnych podczas porodu aktywnego łączą się ze sobą w jedną całość w efekcie czyniąc z porodu akt, który może być dla kobiety oraz jej partnera najpiękniejszym przeżyciem oraz dla personelu medycznego dużą satysfakcją zawodową.
 


Masz pytanie? Wyślij je do nas - eksperci@iwoman.pl . Najpopularniejsze tematy przekażemy naszym ekspertom.
2012-11-13 08:56
Ogólne dziecko, ciąża, poród, położnictwo, poród naturalny, preetti agrawal Komentarze (0)